Чи може людина, зареєстрована у вашій квартирі, претендувати на неї? - Черкаська Інформаційна Платформа

Чи може людина, зареєстрована у вашій квартирі, претендувати на неї?

​У багатьох виникає питнання, чи можуть родичі, занйомі чи орендарі, які зареєстровані у помешкані претендувати на нього? 

​Із 2003 року в Україні офіційно скасовано поняття «прописка», на поняття «реєстрація місця проживання», якеє лише формальним записом у паспорті.

​Факт реєстрації не дає людині частки в нерухомості, не робить її співвласником і не гарантує будь-яких прав на це майно так, як реєстрація – це адміністративна процедура, яка не має нічого спільного з правом власності.

​За чинним законодавством, людина, яка зареєстрована у квартирі, не набуває жодних прав на неї. 

​Єдиним власником є особа, вказана у свідоцтві про право власності або у відповідному витягу з держреєстру.

​Реєстрація не дає можливості розпоряджатися квартирою – незалежно від того, скільки часу людина там мешкає. 

​Вона не має права продавати, дарувати, обмінювати чи ділити цю нерухомість.

​Навіть якщо зареєстрована особа регулярно сплачує комунальні послуги або довго мешкає в помешканні, це не надає їй жодних майнових прав. 

​Це правило стосується як родичів, так і сторонніх людей.

​Раніше власники нерухомості часто стикалися з проблемами, коли намагалися зняти з реєстрації осіб, які не бажали добровільно виписуватись. 

​Проте ситуація змінилася з грудня 2021 року – після набуття чинності нового закону. Тепер власник помешкання має право звернутись до органу реєстрації та ініціювати зняття з реєстрації особи без її згоди.

​Ці зміни значно полегшили життя власникам, яким раніше доводилося звертатися до суду, щоб виписати колишніх родичів, орендарів чи навіть незнайомих осіб, зареєстрованих за адресою.

​Навіть якщо в оселі зареєстровані родичі, зокрема діти або батьки, це не надає їм автоматичного права власності. 

​Проте треба враховувати, що у випадку, якщо в помешканні зареєстрована дитина, її не можна виписати без дозволу органів опіки але водночас право власності залишається за дорослим власником житла.

За додатковою консультацією можете звернутися до Громадської організації «Черкаський правозахисний центр»: (067) 522-57-10 (Telegram, Viber).

Прокрутка до верху