Повноваження ТЦК врегульовані насамперед постановою КМУ від 23.02.2022 №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки».
Відповідно до вказаної постанови у ТЦК є повноваження щодо:
- контролю за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
- контролю за веденням персонального військового обліку на підприємствах;
- розгляду адміністративних справ щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Пунктами 79-80 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 визначено, що ТЦК можуть проводити планові та позапланові перевірки.
При цьому позапланова перевірка може проводитися лише на тих підприємствах, в установах, організаціях, де працюють заброньовані за цим підприємством працівники та працівники, яким вручені мобілізаційні розпорядження.
Мобілізаційне розпорядження – це так звана бойова повістка, яка вручається військовозобов’язаним особам, котрі пройшли військово-лікарську комісію та визнані придатними до несення військової служби.
Якщо на підприємстві немає працівників, яким вручили мобілізаційні розпорядження та працівників, які заброньовані саме за вашим підприємством, то позапланово до вас прийти не можуть.
Планові перевірки передбачені пунктом 82 зазначеного порядку та доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку.
Разом з тим, як передбачено Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, представники ТЦК, і представники поліції можуть входити до груп оповіщення, завдання яких оповіщати військовозобов’язаних про необхідність прибуття до ТЦК.
Тобто, представники ТЦК разом із Нацполіцією мають право здійснювати заходи з оповіщення як на вулиці, так і на території вашого підприємства. При цьому не слід ототожнювати право на оповіщення з врученням повісток.
Якщо підприємство отримує запит ТЦК про надання документів та інформації про оповіщення працівників про виклик до ТЦК то відповідно до вимог пункту 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 підприємство зобов’язане подавати до ТЦК на їх вимогу відомості про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть.
Крім того, ТЦК може робити запити про надання документів чи інформації в межах документальної перевірки.
Разом з тим запит ТЦК не може містити інформацію про виклик працівника до ТЦК, адже такі виклики здійснюють лише відповідно до пункту 47 зазначеного Порядку на підставі розпорядження ТЦК.
За додатковою консультацією можете звернутися до Громадської організації «Черкаський правозахисний центр»: (067) 522-57-10 (Telegram, Viber).
