Питання постановки на облік у центрі зайнятості не втрачають своєї актуальності, тим паче в період дії воєнного стану, коли люди часто під впливом обставин, втрачають роботу та засоби для існування. Особливо це стосується осіб, які були вимушені змінити своє місце проживання та набути статусу внутрішньо переміщеної особи.
За загальним правилом, коли особа подає заяву на отримання статусу безробітного, то до неї потрібно подати цілий пакет документів. Ці питання регулюються постановою КМУ від 30 березня 2023 р. № 446 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу».
ВПО, які не мають усіх документів, які необхідно подати за звичайної процедури взяття на облік відповідно до пунктів 18-20 зазначеної Постанови, отримують статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. Це означає, що у разі відсутності тих чи інших документів центр зайнятості отримує відомості про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у відповідних реєстрах: Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків; Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;Реєстрі страхувальників та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування; Єдиній інформаційній системі МВС;Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб; Єдиній державній електронній базі з питань освіти;податковій звітності за останній звітний період чи за IV квартал 2021 року, чи річній звітності за 2021 рік.
Що робити особі, якщо центр зайнятості відмовляє у постановці на облік?
Рішення про надання статусу зареєстрованого безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості в день подання особисто особою, яка шукає роботу. З таким рішенням особа ознайомлюється під час відвідування центру зайнятості, про що ставить підпис у відповідному додатку до персональної картки.
Якщо особа зверталась щодо отримання статусу безробітного онлайн, то інформування особи про прийняте рішення здійснюється центром зайнятості шляхом надсилання повідомлення засобами Порталу Дія, а у разі технічної можливості-засобами офіційного вебсайту Державного центру зайнятості протягом двох календарних днів.
Також, постановою КМУ від 30 березня 2023 р. № 446 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу»передбачено, що у разі прийняття центром зайнятості рішення про відмову у наданні статусу зареєстрованого безробітного, особа може повторно подати заяву про надання зазначеного статусу не раніше ніж через сім календарних днів з дня прийняття такого рішення.
Окрім того, особа має право подати письмове звернення на ім’я керівника центру зайнятості, з метою отримання відповіді із посиланням на чинне законодавство про причину відмови у постановки на облік. Згідно з положеннями Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження
Рішення центру зайнятості про відмову у наданні статусу зареєстрованого безробітного може бути оскаржене в установленому законодавством порядку. Згідно з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За додатковою консультацією можете звернутися до Громадської організації «Черкаський правозахисний центр»: (067) 522-57-10 (Telegram, Viber).