3 січня в ефірі Українського радіо голова Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк розповів про створення Міжнародного реєстру збитків для України, який був підтриманий 43 країнами Європейського Союзу. Цей реєстр є важливим інструментом для фіксації та аналізу шкоди, завданої російською агресією, та стане першим етапом у глобальному компенсаційному механізмі для нашої країни.
Тарас Щербатюк підкреслив, що цей реєстр дозволяє громадянам України, зокрема черкащанам, отримувати компенсації через три рівні подання заявок:
- Місцевий рівень. У Черкаській області, наприклад, після ракетного удару по Смілі місцеві мешканці отримали компенсації за зруйноване житло з бюджету громади. На ці потреби було виділено понад два мільйони гривень.
- Державний рівень. Громадяни можуть подавати заяви через державні сервіси, зокрема додаток «Дія» та Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), для отримання відшкодувань чи сертифікатів на відновлення житла за державними програмами.
- Міжнародний рівень. З 2022 року активно розвивається механізм компенсації на міжнародному рівні. Міжнародний реєстр збитків став важливою складовою цього процесу, сприяючи збору та класифікації даних про пошкодження, завдані російськими військами.
Реєстр на даний момент охоплює лише одну категорію збитків — пошкодження або знищення житлової нерухомості, але в майбутньому планується додати ще 45 категорій.
Більше інформації про можливості реєстру та як черкащани можуть скористатися цим інструментом, можна дізнатися, прослухавши програму «Тема дня» на Українському радіо «Черкаси» за посиланням: http://surl.li/jklaxy.