Дев’ять років фіксації воєнних злочинів РФ: справедливість та компенсації - Черкаська Інформаційна Платформа

Дев’ять років фіксації воєнних злочинів РФ: справедливість та компенсації

Члени Черкаського правозахисного центру вже дев’ять років документують воєнні злочини, які скоює Російська Федерація проти України. Це робиться з метою притягнення винних до відповідальності та забезпечення компенсацій постраждалим. Як повідомили на офіційному сайті “Суспільне Черкаси”, про це розповів керівник центру, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Тарас Щербатюк.

Що вважається воєнним злочином?

Воєнні злочини — це грубі порушення норм міжнародного гуманітарного права, зокрема порушення законів та звичаїв війни. Всі такі злочини чітко визначені у восьмій статті Римського статуту.

Які злочини документують на Черкащині?

Черкаський правозахисний центр з 2022 року працює в рамках ініціативи “Трибунал для Путіна”, фіксуючи воєнні злочини не лише в Черкаській області, а й по всій країні. Серед найпоширеніших:

  • вбивства та поранення цивільного населення;
  • руйнування житла та об’єктів цивільної інфраструктури;
  • катування мирних жителів.

Загалом в області задокументовано близько 250 епізодів таких злочинів. Проведено понад 150 інтерв’ю з постраждалими, що є важливим доказовим матеріалом для майбутніх судових процесів.

Навіщо фіксувати воєнні злочини?

Основні цілі цієї роботи:

  1. Збереження історичної пам’яті.
  2. Притягнення РФ до відповідальності та забезпечення відшкодувань.

В Україні вже діють певні механізми компенсацій, такі як вилучення активів російських компаній. Однак у міжнародному масштабі стоїть завдання отримати 300 мільярдів доларів, що належать Російській Федерації, для компенсацій постраждалим.

Як документуються злочини?

За словами Тараса Щербатюка, надзвичайно важливо фіксувати факти якомога швидше, адже з часом свідки забувають деталі. Це критично важливо для судових процесів і майбутнього отримання компенсацій.

Перспективи компенсацій

У 2023 році запущено міжнародний компенсаційний механізм. Першим етапом стало створення Міжнародного реєстру збитків для України, який збирає докази злочинів РФ. Наразі відкрито прийом заяв від осіб, чиє житло було зруйновано або пошкоджено, а також від родичів загиблих. Надалі будуть відкриті й інші категорії, включаючи збитки бізнесу та територіальних громад.

Згідно з оцінками, процес збору доказів та створення органів, що розглядатимуть заяви, може тривати 3-4 роки. Виплати відшкодувань розпочнуться лише після цього, коли будуть знайдені фінансові ресурси для компенсацій.

Скільки втратили громади?

Згідно з аналізом дев’яти територіальних громад, загальні збитки вже перевищують 1 мільярд гривень. Витрати спрямовуються на відновлення інфраструктури, допомогу постраждалим і гуманітарну підтримку, що суттєво зменшує бюджети на розвиток громад.

Висновки

Фіксація воєнних злочинів та боротьба за справедливість продовжуватиметься, доки всі постраждалі не отримають компенсації, а винні не будуть покарані. Черкаський правозахисний центр продовжує свою роботу, документуючи злочини та допомагаючи людям отримати відшкодування за завдані їм збитки.

Прокрутка до верху