ГО «Черкаський правозахисний центр» нещодавно презентувала результати дослідження, яке показало серйозні проблеми з доступом до житла для осіб, які постраждали внаслідок війни. Виявлено низьку ефективність місцевих політик і заходів щодо забезпечення постраждалих житлом, що призводить до порушень прав на гідні умови життя.
За даними дослідження, в громадах наразі є:
• 35 об’єктів соціального житла;
• 775 об’єктів тимчасового житла;
• 471 об’єкт кризового житла.
Ця кількість є вкрай недостатньою, щоб задовольнити потреби всіх постраждалих, адже значна частина осіб досі не забезпечена житлом.
Виявлено також проблеми з юридичною невизначеністю кризового житла, розташованого в нежитлових приміщеннях, що є незаконним згідно з постановою Кабінету Міністрів України №930. Також спостерігаються проблеми з умовами проживання в модульних будинках.
З метою вирішення цих питань організація розробила низку рекомендацій для органів державної влади та місцевого самоврядування:
1. Внести зміни до закону “Про освіту” для спрощення процедури ліквідації закладів освіти і їх використання під житло.
2. Прийняти державні та місцеві програми для створення соціального житла, зокрема шляхом реконструкції колишніх закладів освіти.
3. Запровадити нормативну базу для використання модульних містечок та чітко визначити правові умови перебування в них.
4. Запровадити прозорі механізми контролю за використанням коштів на реконструкцію приміщень для потреб ВПО.
5. Реалізувати спільні проєкти з формування фондів житла, об’єднавши зусилля громади, донорів та держави.
ЧПЦ активно працюємо над змінами до законодавства в галузі житлових питань для постраждалих осіб і залучення міжнародних ресурсів для створення житла в Україні.
ГО «Черкаський правозахисний центр» продовжить боротьбу за права постраждалих осіб та забезпечення гідних умов для їх проживання.