Ще з лютого 2023 року в Україні діє Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», який дозволяє фізичним особам отримати компенсацію за зруйноване внаслідок агресії Російської Федерації житло.
Однак цей закон не має механізму, який би давав змогу отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно, що перебуває на окупованій території.
Відповідно до ст. 6 зазначеного закону, під час розгляду заяви про виплату комісія з розгляду питань щодо надання компенсації проводить обстеження об’єкта.
Адже без такої процедури неможливо розрахувати суму коштів, яку має бути виплачено ВПО.
До заяви про виплату компенсації необхідно додати фотодокази зруйнованого житла.
Але провести обстеження об’єкта і здійснити його фотографування на території, де ведуться бойові дії або яка перебуває в окупації, неможливо, тому і отримати гроші людина не може.
У грудні 2024 Верховна Рада ухвалила законопроект № 1116, який наразі направлено на підпис президенту України. У пояснювальній записці зазначається, що його метою є підтримка соціально економічного становища ВПО.
Цей документ полегшує процедуру отримання компенсації за зруйновані або пошкоджені об’єкти нерухомого майна для ВПО, які перемістилися з регіонів, внесених до переліку територій, де ведуться бойові дії або які тимчасово окуповані.
Відповідно до норм нового закону, нерухоме майно, розташоване на окупованих територіях та територіях, на яких ведуться бойові дії, прирівнюватиметься до знищеного майна, і процедура його обстеження не проводитиметься, у зв’язку з чим ВПО зможуть отримати кошти за житло, що залишилося на окупованій території.
Як і в процедурі, що існувала раніше (щодо компенсації за майно на підконтрольній Україні території), особа, яка бажає отримати компенсацію, звертається із заявою до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території (зазвичай такі комісії створюють при Центрах надання адміністративних послуг).
Заява може бути подана під час дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення.
Якщо існує необхідність у компенсації за декілька об’єктів, така заява подається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.
Також варто зауважити, якщо об’єкт перебуває у власності кількох осіб, то заява про надання компенсації подається кожним власником такого майна.
Щодо форми, то, як вже зазначалося вище, заява може бути подана у паперовій формі через Центри надання адміністративних послуг або ж в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
До заяви обов’язково додаються правовстановлювальні документи на знищене майно (договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину тощо), у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації, документ, що підтверджує пріоритетне право (учасники бойових дій, особи призвані на військову службу, яким не надано статусу учасника бойових дій, багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю І та ІІ групи, ВПО).
Процедура виплати компенсації може відбуватися у такий спосіб:
– шляхом надання коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування зведення будинку садибного типу, садового або дачного будинку;
– шляхом фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема, такого, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування / фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.
Варто нагадати, що Закон спрощує механізм розрахунків за житло в окупації, а також передбачає заборону на відчуження протягом 5 років нерухомого майна, придбаного з використанням житлового сертифіката. Нотаріус, який посвідчує договір про придбання, накладає заборону на відчуження такого майна на зазначений період.
За додатковою консультацією можете звернутися до Громадської організації «Черкаський правозахисний центр»: (067) 522-57-10 (Telegram, Viber).
_______________________________________________________________________________________________________
Публікація здійснена в рамках проєкту “Справедливість для жертв російської війни в Україні” за підтримки посольства Нідерландів в Україні, який реалізується Української Гельсінською спілкою з прав людини.
